2018 MTN FA Cup: Kotoko, Hearts To Know Round Of 32 Opponents Next Tuesday

MTN FA Cup holders, Kumasi Asante Kotoko and Last season’s runner up, Accra Hearts of oak who have made it to the Round of 32 of the knockout competition will know their opponents  when the draw is conducted at 11am on Tuesday, June 5, 2018.

The Round of 32 matches will be played on the weekend of Friday, June 8, 2018 to Sunday, June 10, 2018.

Thirteen (13) Premier League clubs, Eleven (11) Division One clubs and Eight (8) Division Two teams have made it to this stage of the competition.

Bechem United, Berekum Chelsea and Ebusua Dwarfs are the eliminated premiership clubs.

Teams for the draw on Tuesday are:

  QUALIFIED CLUBS TOWN & REGION DIVISION
Zone 1
1 Kintampo Top Talent FC Kintampo, Brong Ahafo Region 2nd Division
2 Kenyasi New Dreams FC Kenyasi, Brong Ahafo Region 2nd Division
3 Sunyani DC United FC Sunyani, Brong Ahafo Region 2nd Division
4 Berekum Arsenals FC Berekum, Brong Ahafo Region 1st Division
5 Aduana Stars FC Dormaa, Brong Ahafo Region Premier Division
6 Techiman Eleven Wonders FC Techiman, Brong Ahafo Region Premier Division
7 Tamale City FC/ Real Tamale United Tamale, Northern Region 1st Division
8 Bolga Soccer Masters FC Bolgatanga, Upper East Region 2nd Division
9 Wa Suntaa FC Wa, Upper West Region 1st Division
10 Wa All Stars FC Wa, Upper West Region Premier Division
Zone 2
1 Asokwa Deportivo FC Kumasi, Ashanti Region 1st Division
2 New Edubiase FC Bekwai, Ashanti Region 1st Division
3 Asante Kotoko SC Kumasi, Ashanti Region Premier Division
4 Ashanti Gold SC Obuasi, Ashanti Region Premier Division
5 Bis Paradise FC Sekondi, Western Region 2nd Division
6 Bibiani Goldstars SC Bibiani, Western Region 1st Division
7 Medeama SC Tarkwa, Western Region Premier Division
8 Karela FC Anyinase, Western Region Premier Division
9 Winneba United FC Winneba, Central Region 2nd Division
10 Unistar Academy FC Kasoa, Central Region 1st Division
11 Star Madrid FC Kasoa, Central Region 1st Division
12 Elmina Sharks FC Elmina, Central Region Premier Division
Zone 3
1 Beberto FC Agbozume, Volta Region 2nd Division
2 Akatsi All Stars FC Akatsi, Volta Region 2nd Division
3 WAFA SC Sogakope, Volta Region Premier Division
4 Tema Youth FC Tema, Greater Accra Region 1st Division
5 FC Nania Legon, Greater Accra Region 1st Division
6 Inter Allies FC Tema, Greater Accra Region Premier Division
7 Liberty Professionals FC Dansoman, Greater Accra Premier Division
8 Accra Hearts of Oak SC Cape Coast, Central Region Premier Division
9 Kotoku Royals  FC Oda, Eastern Region 1st Division
10 Dreams FC Dawu, Eastern Region Premier Division

 

Source: Ghanafa.org